Ultravaló: "Sokféle zenét hallgatunk, és ezek mind beleköltöznek a dalokba" - interjú

Vannak interjúk, amelyek a sok tennivaló mellett nehezen jönnek össze, azonban idővel mégis megvalósulnak. Ilyen volt ez a beszélgetés is Ivády Leventével, aki az Ultravaló formáció kapcsán mesélt nekünk egy kicsit. Jöjjön hát a bemutatkozás a BSIDE Hungary-n!



Mi az Ultravaló megalakulásának története? 

Az Ultravalót (még egy másik néven) 2007-ben alapítottuk Ivády Vajkkal, aki a testvérem, és jelenleg is a gitáros pozíciót erősíti. Az együttest kimondottan a saját számaink megszólaltatása miatt hoztuk létre. Természetesen rengeteg tagcsere történt az elmúlt 8 évben, megfordult nálunk többek között Pintér Zsola, aki Tóth Gabinál dobol, billentyűzött Lesták Marci a Magnából, Vághy Tomi az Anna and the Barbiesból, és természetesen számtalan zenésztárs egyéb feldolgozásokat játszó formációkból. A jelenlegi felállás körülbelül 3 éve létező, és törekszünk rá, hogy ez fix maradjon. 2008-tól rendszeresen koncertezünk, főként budapesti klubokban, egy 2008-as és egy 2011es demó után 2014-ben jelentettük meg az első klipünket MIKROFONPRÓBA címmel. Több vidéki, és a Jazzy rádió játszási listáján is fent vagyunk, tavaly az NKA támogatásával jelent meg az első kislemezünk, a MIKROFONPRÓBA EP, amiről 2015 nyarán kihoztuk a második videót a „Most ne gyere közelebb”-hez.

Mitől különleges a Mikrofonpróba EP-tek? Miért más ez a korong? 

A közönség szempontjából ez a lemez azért lehet érdekes, mert egy olyan zenei világot szólaltat meg, ami ma Magyarországon szerintem ritkaság, és „fehér folt”-kategória is kicsit. Alapvetően egyre inkább igyekszem kikerülni a műfaji definiálásunkat, mert nem egy könnyű ügy. Sokféle zenét hallgatunk, és ezek természetesen mind bele is költöznek a közösen létrehozott dalokba: popkultúrára, funkyra jellemző vonásokkal, de a mainstream szövegeknél lényegesen átgondolandóbb mondanivalóval törekszünk arra, hogy kifejezzük a saját érzelmeinket, és találjunk olyan embereket, akik ezekkel a hangulatokkal azonosulni képesek. A kérdésre egy teljesen másik szempontból válaszolva: azért is volt különleges a Mikrofonpróba EP, mert az elkészítésénél a Nemzeti Kulturális Alapnál való sikeres pályázatunk miatt olyan körülmények között készíthettük el az anyagot, amivel végre sikerült túllépnünk önmagunkon a hangzás szempontjából. Hála Válik Lacinak, és az LV Stúdiónak, ahol a hangfelvételek készültek, és a Silverhill Stúdiónak, ahol Vígh Arnold keverte és maszterelte a számokat.

Milyenek a visszajelzések a lemez kapcsán? 

Játssza a Jazzy és rengeteg kisebb vidéki rádió, sőt egyszer még a Petőfin is lement a Vadonatban. Reméljük, ennek lesz majd folytatása! A zenekarban én vagyok az ügyintéző, és gyakorlatilag minden a zenénkkel kapcsolatos kommunikációt én végzek, és nagyon sok dicséretet kaptunk teljesen ismeretlen emberektől, rádiós szerkesztőktől, sőt egyszer volt olyan, hogy meghívtak minket egy rendezvényre, amiről a helyszínen derült ki, hogy esküvő(!), és azt szerette volna az ifjú férj, hogy kizárólag a saját műsorunkat játsszuk. Azaz megúsztuk az aranyesőt, és nagyon vendégszeretők voltak.


Hogyan születnek a dalok? 

 Azt vettem észre, hogy például nagyon monoton munka (mint a mosogatás) közben, de teljesen véletlenszerű pillanatokban is be szokott ugrani egy-két olyan dallam, amit érdemes felvenni, megörökíteni. Ezek képezik a nóták kiindulópontjait, „dallam+harmóniasor” formává fejlődve hangulatuk alapján munkacímet kapnak, és akkor jön a szerintem különben sokkal nehezebb szövegírási rész. Persze vannak eltérések, előfordult olyan is, hogy Vajk vagy a basszusgitárosunk, Gabó által készített zenei alap indított el bennem otthon improvizációt. Így született például a Most ne gyere közelebb.

Izgalmas időszak van mögöttetek, több fesztiválon is felléptetek. 

Így van, a tavasszal a Luxfunk Radio által rendezett Fat Mo’s-os buli után belevetettük magunkat a fesztivál állapotba: zenéltünk a V4 Fesztivál és Színházi Találkozón, a Váci Világi Vígalmon, és október elején belvárosi Civil Korzón is. Az őszi klubszezon első állomása pedig a Jazzy Pub volt, ahová másodszorra is visszahívtak minket.

Aki nem járt még bulitokon, milyennek képzeljen el egy fellépést? 

Aki erre kíváncsi, annak egyrészt érdemes feliratkozni a YouTube-csatornánkra (ultravalomusic), mert nem csak a Mikrofonpróba EP-t, de koncertvideókat is raktunk fel.

Mivel készültök legközelebb a közönség számára? 

Mindenféleképpen szeretnénk februárban majd egy újabb Jazzy Pub-os bulit, mert azok valahogy mindig exkluzívak mind a létszám, mind a hangulat miatt. Emellett szeretnénk visszatérni majd a Luxfunk Party-k közönségéhez is, és természetesen a háttérben készülnek az új dalok is!


Írta: Nikkk