Best of 2020: Legjobb koncertek... Vagyis a Legjobb koncertfelvételek
-
A korábbi években egészen "nehéz" feladatom volt, amikor ki kellett választanom az esztendő(k) TOP bulijait, hiszen mindig hosszú volt a lista... Idén máshogy alakult az élet, (magamhoz képest) kevés koncerten vehettem részt, így ez a cikk is másként készül el. Az élőzenét kedvelők számára különböző televíziós és YouTube csatornák készítettek koncert jellegű műsorokat, ebből hozom el most az én kedvenceimet.
Rögtön elsőként itt van a kétszeres Fonogram-díjas DENIZ, aki a Petőfi Akusztik színpadán harmadik alkalommal muzsikált. Ezúttal egy teljesen új műsorral, Orsovai Reni oldalán, különleges hangszerelésben adott elő olyan kiváló nótákat, mint az Egyetlen, a Csoda, az Ösvények mentén, az Ide várnak vissza, a Csillagos, vagy éppen az Elegem van. Ráadásul vendégként Maszkura is becsatlakozik hozzájuk egy ponton, már csak ezért a különleges felállásért is érdemes rájuk szánnod ezt az 55 percet.
A Máté Péter- és Erkel Ferenc-díjas énekesnő, Rúzsa Magdi idén is két alkalommal bizonyított az Arénában. Én a vasárnapi fergeteges koncerten vehettem részt. Magdi stúdió minőségben énekelt egész este, de persze néhány meglepetést is hozott az egybegyűlteknek. Ilyen volt, amikor megszólaltatott egy különleges hangszert, a dorombot, vagy amikor 7 méter magasban pörgött az Éden című száma alatt, sőt a dal lezárásaként még egy artistát is megtartott a levegőben. Az énekesnő úgy döntött, ezúttal nem DVD-t ad ki erről a koncertről, hanem mindenki számára elérhetővé teszi a YouTube csatornáján. Teljes beszámoló a koncertről ITT.
Amikor 2017-ben először találkoztam Orsovai Renivel, egyből éreztem, hogy ez a kislány szép karriert fog befutni. Úgy látszik, igazam van, hiszen Reni nem csak DENIZ, valamint Rácz Gergő oldalán, hanem a NENE formációban is bizonyít. Ráadásul a Gergővel közös Mostantól lett a 2020-as A DAL nyertes produkciója, valamint FONOGRAMot is kaptak az év hazai modern pop-rock albuma vagy hangfelvétele kategória győzteseként. Rácz Gergő 11 éves kora óta gitározik, olyan formációkban bizonyított, mint a Park, a V.I.P., a Fool Moon acapella, továbbá az egyik legaktívabb szerző is. Hogy mennyire képes eggyé válni a zenével, az ebben az 1 órás anyagban is kiderül.
Az Eckü és Mentha vezette Hősök egyik erőssége, hogy hamar alkalmazkodik az aktualitásokhoz, ennek egyik bizonyítéka az alábbi négyszámos minikoncert felvétel is, amelyen élő keveréssel olyan nótákat hallhatunk, mint a Szó Fel 2., a Játszunk, az Olyan Egyszerű és az Aki Velünk. Egy kis vénán át zajló töltés a hiphop lelkekbe.
A Sugarloaf 25 éves fennállása alatt jó néhány tagcserén esett át, ám egy ideje már Muri Enikő bizonyít a bandában, mint frontasszony. Tavaly megjelent Sputnik nagylemezük nem tartozik a tucat kategóriába, muzsikájukat alaposan megfűszerezik egy jó adagnyi fricskával, iróniával, öniróniával. Tőlük is egy Petőfi Akusztik felvételt hoztam, amelyben olyan nóták szólalnak meg, mint a Hunny Bunny, a Depiend, a Ki követ, az Alkohol (vendég: Szabó Ádám), vagy éppen a Múlató.
A pesti éjszaka, a fesztiválfless és a lírikus elektropop egyik legnagyobb hazai kifejezője a JΞTLAG. Nem titkolom, hogy a TOP 3 legjobban hiányzó bandák közé tartoznak számomra, nagyon-nagyon hallanám őket már élőben. Egy kis vigaszt jelent hát a RAKTÁR koncertes felvételük, amelyen olyan nótákat ad elő Molnár Tamás, Czoller Bence, Lapis Botond, Demkó Mátyás, valamint Simonyi Zádor, mint a Repül az idő, a Temegén, az Ami itt történik, itt is marad, a Nincs lehetetlen, az Emlékbe, vagy éppen az Égen át.
Az 1993-óta alkotó JUNKIES nagy erőssége, hogy ösztönből játszanak, ugyanakkor mindig képesek valami újat mutatni. Szeretnek kalandozni, ezzel pedig megmutatják, hogy nem csak egyetlen módon zseniálisak. Zúzós fél órácska következik most:
Az elektronikus rock and roll számomra egyet jelent a Szivák Zsolt vezette bombasztikus CLOUD9+ formációval. Ebben a 40 percben olyan szerzemények csendülnek fel, mint a Facepalm, a Hide the pain, a Breathe In, a Closer to the Edge, valamint a Viszlát Nyár AWS sláger. A boogie garantáltan benned marad.
Egy szelíd kiscica és egy fékezhetetlen oroszlán? Ez a kettősség számomra az extrém kinézettel is taroló Pásztor Anna. Ahhoz, hogy az Anna and the Barbies formációt mára a legtöbbet koncertező zenekarok (mármint egy normális évben) közé soroljuk, hosszú út vezetett. Ennek egyik oka az, hogy az emberek nem tudták, nem tudják őket egykönnyen egyetlen kategóriába sorolni, hiszen zenéjükben megtalálhatók a pop, a punk, és a rock elemei is, valamint dalaik mondanivalói is baromi széles skálán mozognak.
Temesi Berci április közepén a Klauzál Ház színpadán a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar kíséretében mutatta be negyedik, Symphosium 40 dupla lemezét (egy instrumentális, egy vokális korong). A remekül felépített, katartikus élményeket nyújtó műsor során vendégként olyan előadók csatlakoztak Berciékhez, mint Szolnoki Péter, Bencsik Tamara, Kálmán Tamás, Vavra Bence, Nagy Laci Gitano, vagy éppen Csányi István. Most pedig a basszusgitáros a Time is not a magazine címre keresztelt ötödik nagylemeze hetedik klipjével indítja a májust. Az albummal Berci elsősorban a kevés reflektort kapó dobosok előtt tiszteleg, amelyen közel 50 közreműködő munkássága hallható. A lemez minden online streaming zenei szolgáltatáson elérhető, kézzelfogható CD formátumban pedig a musicfashion.hu shopjában szerezhető be. A korongról eddig olyan dalokhoz jelent meg klip, mint a Right Place In Right Time , a My Granny's Hat , a Newcomer , a Játszd el neki , a Behind the mask , vagy éppen a Provin
Hiánypótló tehetségkutatót hívott életre májusban a Szent György Hang- és Filmművészeti Technikum . Az iskola korábban a növendékei, valamint a már végzett hangtechnikusai számára indított pályázatokat, ám mivel hatalmas az igény az ilyen kezdeményezésekre, idén az ország bármely pontjáról jelentkezhetnek fiatalok (16-24 év között) a miXit! címet viselő hangmérnök versenyükre. A miXit! nem más, mint a fiatal hangmérnökök csatája. Sokan vannak, akik akár csak hobbiszinten, de alkalmaznak valamilyen hangkeverő eszközt, szoftvert, nekik szól ez a lehetőség. A versenyzők egy DRIVE albumon keresztül tölthetik le a Lóci Játszik zenekar azon hangsávjait, amelyeket Rozgonyi Péter rögzített. A megkevert, masterelt, késznek érzett műveket a mixit@szgyf.hu címre május 30. éjfélig (hétfő) küldhetik be a versenyzők (tetszőleges fájlküldő program segítségével), hogy aztán egy nívós tagokból álló zsűri kiértékelhesse a munkákat. A miXit! egyik küldetése nem más, mint hogy felhívják a figyelmet a hátt
A Budapest Parkot Dzsúdló nyitja április 21-én, a koncertre egy teljesen új, komoly, és kissé sötét témájú újdonsággal hangol. Megjelent friss dala, Ha meghalok címmel. 2021-ben óriási sikert aratott Szörnyeteg című albuma, közel 7 millióan streamelték Spotifyon, az előadó pedig máris csepegteti az új trackeket. A Ha meghalok című szerzeményben Dzsúdló azt boncolgatja, milyen lesz, ha véget ér az élet. "Azt akartam megfogni, hogy a legvégén mik maradnak az ember fejében. Mi az, amit még meg akarok csinálni, vagy mi az, amit bánok, hogy nem jól csináltam. Maga a gondolat van a középpontban, hogy végül egy ember marad a végén, aki hallani fogja az utolsó szavadat, és ha feltesszük hogy kiválaszthatom hogy ki az, akkor az elég izgi." A dalhoz készült videó látványos, kellően nyomasztó, és egy kissé véres is, Dzsúdló és a stáb ezúttal sem finomkodott. forrás: Léderer Fruzsi